Касисът е шампион по витамини
- Публикуван в Знаете ли , че ...
- Посещения: 4749
- Печат , Е-мейл
Малко известните дребни червени ,сини и бели плодчета на касиса са групирани в малки гроздове и растат на храсти.
Те са изключително полезни с високото си съдържание на органични киселини,захари,пектинови вещества и етерични масла.Успешно могат да конкурират цитрусовите плодове по съдържание на витамин С и Р.
Дневната нужда от витамин С може да се покрие само от 15-20 г пресни плодове касис.
Касисът е богат на калий,калций,фосфор,магнезий,желязо,манган,цинк,флуор и йод.
Той е ценен в диети и разтоварващи режими,защото 100 грама плод съдържат само 48 калории.
С лечебна цел се ползва при заболявания на сърдечно –съдовата система:атеросклероза и хипертония.
Касисът е добър диуретик, ползва се при сърдечна и бъбречна недостатъчност. Листата му имат антиревматичен ефект и спомагат за бързото изхвърляне на пикочната киселина.
Доказани са полезните му свойства като имуномодулатор,профилактично се ползва при респираторни заболявания. От плодовете на касиса се приготвят:мармалади,сокове,сиропи и компоти, дори вино .
Как да го съхраняваме?
Плодовете могат да се съхраняват до 30 дни в хладилник,но не и в полиетиленови пликове.Ако разполагаме с голямо количество най-удачно е да ги замразим .
Популярни рецепти с касис :
Чай от касис :
– Използват се листата на плода с които се прави запарка- 250 мл.вода с 2с.л.листа. Листата на касиса се отличават с широк спектър на лечебно действие. Те се използват като добро диуретично, противоревматично и тонизиращо средство.
Маска за лице с касис :
На водна баня се разтварят 1 с.л. мед и две супени лъжици сок от касис (стрити плодове без семки).Намазва се лицето като се избягват зоните около очите и устата.Маската престоява 15 мин. След което се отмива с хладка вода.